Miriam Morvayová

Home / Miriam Morvayová
Miriam Morvay

Dovoľte, aby som sa Vám predstavila… Volám sa Miriam Morvayová a pilates je môj životný štýl. Nebolo tomu vždy tak a viedla ma k nemu dlhá cesta s množstvom prekážok.
K pilatesu som sa dostala pred 11 rokmi, kedy som hľadala vhodnú pohybovú aktivitu pre svoj boľavý a problémový chrbát. Dnes hovorím: „ moje telo je dôkaz, že pilates funguje“.
Vyštudovala som strednú priemyselnú školu – odbor geodézia a prácu geodeta som robila cca 25 rokov. Práca s číslami ma bavila, ale čo ma priťahovalo viac bol tanec – aerobic, skrátka pohyb. Časom mi tento druh pohybu neprinášal toľko radosti, pretože sa začali objavovať zdravotné problémy. Cítila som mravčenie v rukách a nohách, bolesti môjho chrbta naberali na intenzite. Ocitla som sa vo veľmi nepríjemnom stave, kedy som sa na posteli bez pomoci uteráka nedokázala ani otočiť. Hľadala som odpovede na veľa otázok. V tom čase, oveľa viac u lekárov, ako u seba. Verdikt, ktorí nado mnou vyniesli, pre mňa znamenal užívať lieky, ktoré tlmili nie len bolesť, ale i mňa a čo bolo najhoršie – nariadili mi obmedziť pohyb, necvičiť, aby som si náhodou svoj stav nezhoršila. Intuícia ma viedla a našťastie dostatočne ovplyvňovala natoľko,že som hľadala iné riešenie. Navštevovala som masérku, ktorá mi na môj stav odporučila cvičenie jógy a pilatesu. Dnes môžem povedať, že to ani náhodou nebola láska na prvý pohľad. Pre mňa len „niečo“ veľmi pomalé, málo akčné – skrátka nič vhodné pre mňa. Nezaujalo.

Až sa prisťahovala do našej dediny jedna pani, ktorá začala túto metódu propagovať. Nakoľko moje predchádzajúce skúsenosti s pilatesom neboli dobré, dlho som odolávala. Až na úpenlivé reakcie mojej mamy som v sebe prelomila tú nevôľu a išla som si zacvičiť. A dnes môžem povedať, že tu niekde bol ten začiatok. Moja vďaka patrí práve týmto dvom ženám. Jedna ma donútila i keď spôsobom sebe vlastným, že najprv to musím skúsiť a až potom posudzovať. A druhá mi ukázala pilates, ktorý ma nielen zaujal, ale i zmenil moje telo a predovšetkým odštartoval moju inštruktorskú prax. Ako sa v citátoch o pilatese hovorí že : „Po 10 lekciách cítiš zmenu, po 20 lekciách vidíš zmenu a po 30 lekciách máš nové telo“ u mňa to fungovalo takmer do bodky. Po 5 rokoch cvičenia 3 krát do týždňa som absolvovala licenciu v Prahe v Pilates Academy a teraz už šiesty rok vediem malé pilatesové štúdio. Začiatky boli zložité a cvičiť som začínala s dvomi mamičkami z tanečnej skupiny, ktorú navštevovala moja dcéra. Dnes sa moja pilatesová skupina približuje k trojcifernému číslu, za čo som veľmi vďačná. To, že odložím prácu geodetky bolo pre mňa nepredstaviteľné, a to, že sa postavím pred ľudí a budem ich niečo učiť, ešte viac. Dnes sa teším, že som prekonala samú seba a získala som nové priateľstvá. Že som malou súčasťou zmien rôznych životných príbehov a že mám, čo i len malý podiel na tom, že sa niekomu zlepší jeho zdravotný stav. Tak ako som v úvode napísala, pre mňa je pilates nie len moja práca, či forma pohybu, ale predovšetkým životný štýl. Pilates zmenil moje telo, môj spôsob myslenia, moje životné návyky. Verím, že môj životný príbeh bude motiváciou aj pre iných, ktorí ešte možno neurobili ani prvý krok a ešte stále hľadajú odpovede…… možno niektoré nájdete aj na mojich hodinách pilatesu. Rada vás budem sprevádzať.

Mirka

Socials