Pilates

Joseph Pilates

Pilates je pohybová metóda, ktorú založil Jozeph H.Pilates.  J.H.Pilates sa narodil roku 1883 v Nemecku, zomrel v New York r.1967. Celý život sa zaoberal telesným rozvojom. Svoj cvičebný systém vyvíjal a prepracovával. Veril, že duševné a telesné zdravie sú spojené nádoby a cvičenie dokáže uzdraviť telo z nemoci.

Ako dieťa býval neduživý a často chorý, trpel astmou, reumatickou horúčkou, krivicou. Nezmieril sa so svojím postihnutím, naopak sa ho rozhodol prekonať.  Húževnatým úsilím vytvoril rad cvičení na nápravu svojich hendikepov. Študoval východné učenia ako jogu, tai či.

V r.1912 prišiel do Anglicka, kde pôsobil ako boxer, artista, inštruktor sebaobrany ang. detektívom zo Scotland Yardu. Po vypuknutí vojny bol internovaný do tábora v Lancestru, kde sa zaoberal svojou metódou. Rozvíja cvičebný program a pomôcky pre pacientov pripútaných na lôžko. Pomôcky zostavil z toho, čo bolo po ruke – pružiny s postelí, palice ,stoličky, ktoré postupne zdokonaľoval a používajú sa dodnes.

Hovorí sa, že pri chrípkovej epidémii v roku 1918 nikto z Pilatesových klientov nezomrel a to len vďaka jeho metóde.

Po skončení vojny sa vrátil do Nemecka, kde sa jeho metóda cvičenia rozšírila medzi tanečníkov a športovcov. Jeho metódu si obľúbil  boxerista Max Schmelling, stali sa priateľmi a rozhodli sa odísť do USA. V r.1926 odišiel a na lodi sa zoznámil so zdravotnou sestrou Clárou. S podporou Maxa si založil prvé študio v New Yorku pri New City Ballet a spolu s Clarou tam vyučovali jeho metódu ktorú nazval contrologia.

Veľká časť jeho klientov boli v tej dobe zranení tanečníci, ktorých vedel dať späť na tanečné pódia. Z klientov sa stali žiaci, ktorí ďalej šíria túto metódu. Boli to Ron Fletcher, Lolita san Migel ,Eva Grenti, Romana Kryzanowská, Kathy Grant a další.

V r.1934 napísal knihu Your Health /tvoje zdravie/ a v r.1945  knihu Retutn to Life trough contrology /Vráťte sa späť do života prostredníctvom kontroly/. Chcel povedať a dosiahnuť , aby svaly pracovali ustavične pod vedomou kontrolou mysle.

 

Človek počas života sa stáva nemotornejším a menej pohyblivým a tak si fixuje nesprávne pohybové stereotypy. Pilatesove cviky posilňujú a predlžujú svaly a to nielen povrchový svalový systém, ale aj hĺbkový svalový systém, ktorý slúži na stabilitu. Pilates zaisťuje správne vyváženie a držanie celého tela. Sebakontrolou dokáže človek nesprávne návyky zmeniť. Cvičenie je založené na princípe , niekoľko pohybov vykonaných dôsledne má väčšiu hodnotu ,ako stovky nezmyselných opakovaní. Pilatesové dýchacie techniky zvyšujú kapacitu pľúc, uvoľňujú stres a dodávajú energiu zvýšením prívodu kyslíka do svalov a celého tela. Klient pracuje s váhou vlastného tela, postava je postupne vyššia, chrbtica sa napriami, telo bude ohybnejšie, svaly silnejšie. Hlavným cieľom je spevnenie centra tela odkiaľ vychádzajú všetky pohyby. Centrom tela sú svaly brušnej dutiny, panvového dna a bránice.

Základný cvičebný program Mat /podložka/ obsahuje 34 cvikov. Cvičebná zostava sa upravuje na základe fyzickej úrovne klienta ,veku, kvality motorickej kontroly a spôsobu učenia nových vecí. Cviky sa upravujú do modifikacií, čiže do ľahšej verzie pre klienta.

Pri cvičení sa používajú malé pomôcky, ktoré pomáhajú lepšie prevedenie cviku, zapojenia svalových partií, ale aj naopak jeho sťaženie. V mojom štúdiu pracujem s pomôckami ako Towel /ručník/, magic circle /kruh/, thera bend/posilovacia guma/, core bend /pilates pás/, stick /palica/, soft roller/valec/, sball-overball /malá lopta/, toning balls /ťažké malé lopty/. Veľká pomôcka ARC.

Najznámejší cvičebný stroj je Reformer. Jedná sa o lavicu, v ktorej je umiestnený pojazdný vozík vnútri vodorovného rámu. Na jednom konci sú zabudované pružiny, na druhom dve laná.  Ďalším známym strojom je cadillac (označovaný v angličtine tiež Trapeze Table čiže „trapézový stôl“), čo je kovová konštrukcia s mnohými pružinami a hrazdami. Medzi ďalšie pilatesovské stroje patrí napríklad: chair (“stolička“), ladder barrel ( „barel s rebríkom“), spine corrector („korektor chrbtice“), ped-o-pull (tyč so zavesenými pružinami na ruky a nohy), foot corrector ( „korektor chodidiel“). Joseph Pilates na týchto strojoch cvičil rad cvikov, vďaka ktorým formoval celé klientovo telo.

Pilates je založený na princípe, niekoľko pohybov vykonaných dôsledne má väčšiu hodnotu, ako stovky nezmyselných opakovaní. Každé riadne vykonanie pohybu sa musí riadiť Pilates princípmi .

Koncentrácia – sústrediť sa a uvedomovať si, čo robíme a ako to robíme. Zachovanie koncentrácie pri fyzickej práci je klúčom pre prepojeniu mysle a tela. Naše telo bude reagovať lepšie a výsledky sa dostavia skôr. Cvičíme bez hudby.

Kontrola – koncentrácie vedie ku kontrole v zmysle riadenia pohybu. Kontrola vytvára podmienky pre efektívnejšiu prácu svalov.

Presnosť – jemné doladenie svalového systému, presnosť zapája do aktivity viac svalov, čo rovnomerne vyvažuje ich zaťaženie. Zle prevedený cvik sa nepočíta.

Plynulosť – sústreďujeme sa na plynulý pohyb, tuhé a pevné pohyby sa nahrádzajú pôvabom a jednoduchosťou.

Centrum – trup je silový stred tela, je východiskovým bodom pre všetky pohyby. Cvičením vytvoríme funkčný silový stred tela, ktorý podporuje všetky naše pohyby.

Dýchanie – je nevyhnutné pre život, oživuje a obnovuje telo. Podobne ako pri plynulom pohybe má Pilates plynulý tok dýchania, ktorý nám udáva rytmus. Starnutím sa znižuje kapacita pľúc, využívame len hornú časť našich pľúc, čiže máme plytké dýchanie.

Pomôcky v štúdiu

Magic circle /kruh/

Magic Circles vyvinul J.H.Pilates špeciálne pre seba a cvičenie svojich klientov – je to stlačiteľný oceľový kruh s dvoma držadlami, ktorý vytvára odpor a obohacuje tak klasické cviky na podložke. Kruh je určený na posilňovanie hlbokého stabilizačného systému.

Stick /palica/

Pôvodná pomôcka, ktorú J. H. Pilates používal pri svojom cvičení , najmä pri tréningu hamburské policie, je to drevená tyč. Pilates tyč napomáhá aktivovať hornú časť tela a udržať rovnováhu. Neskôr bola palica nahradená ručníkom od Rona Fletchera. Vďaka pevnosti a uchopenia palice sa vie klient do nej oprieť a aktívne zapojiť svaly hornej časti tela.

Towel/ručník/

Ručník The towel work je výsledkom práce Rona Fletchera, ktorý bol priamy žák J. H. Pilatesa. Cvičenie efektívne posilňuje ramená a centrum těla, vyrovnáva rôzne dysbalancie ako sú zdvihnuté ramená, zhrbená hrudná chrbtica. Cvičenie s ručníkom sa využíva aj k strečingu prsných svalov a svalov dolných končatín, i ako zväčšenie kĺbového rozsahu.

Core band /pilates pás/

Pomôcka pri tomto cvičení je z bavlnenej plachtoviny má 7 vreciek, kde si počas cvičenia môžete vložiť ruky alebo nohy. Tento jednoduchý vzpor pomáha telu udržať stabilitu a perfektné držanie počas cvičenia. Predovšetkým vyvoláva odpor, ktorý zvyšuje účinok cvičenia. Autorkou originálu je Kathy Corey.

Soft roller /valec/

Rozširuje možnosti cvičenia pilates, precvičí rovnováhu a stabilitu . Je vynikajúcou pomôckou na automasáž celého tela. Valec je pomôcka na ktorej stačí ležať a telo sa uzdravuje.

Thera band /posilňovacia guma/

Posilňovacia guma je mimoriadne efektívna cvičebná pomôcka, s jej pomocou precvičíte skutočne každú časť tela.

Sball-overball

Jedná sa o nafukovaciu loptu s priemerom 20-24cm, ktorá nám lepšie pomôže sa zamerať na stred tela – CORE, ktorý je veľmi dôležitý pre ďalšie pohybové aktivity. Je veľmi príjemná na dotyk a ľahko sa s ňou zaobchádza.

Toning balls

Výborný doplnok pre Pilates cvičenie na podložke. Sú to dve loptičky o hmotnosti 450g, poslúžia ako činky.

Tenisová loptička - ježko

S týmito pomôckami sa krásne aktivuje a masíruje svalstvo, výborne sa hodia na prácu chodidla. Už J.H.Pilates vedel, akú dôležitú úlohu má funkčné chodidlo.

Reformer

Prvý univerzálny aparát Reformer vyvinul J. H. Pilates. Pripevňoval k nemocničným lôžkam rôzne pružiny z postele, poličky a stoličky. Neskôr ho to inšpirovalo pri výrobe Reformeru („stôl plié“), ktoré sa tešia obrovskej popularite dodnes. Reformer je aparát, ktorý Vám pomôže udržiavať Vaše telo vo vynikajúcej zdravotnej, ale zároveň vo vysoko aktívnej činnosti, bez ohľadu na Váš vek, alebo zdravotný stav. Reformer sa skladá z pohyblivého vozíka umiestneného v kovovom alebo drevenom ráme. Na aparáte sú umiestnené laná, ktoré v kombinácii piatich krátkych pružín rôznej sily dokonale kopírujú princíp svalovej akcie. Cvičenie prevádzame v polohe ležmo, v sede, v kľaku, na bruchu a aj v stoji.

ARC

Je to alternatívna náhrada spine correctoru. Cvičenie posilňuje skupiny svalov v oblasti brucha, chrbta a ramien. Ochabnuté svaly chrbta sa spevnia a vrátia sa prirodzené krivky. Hrudník sa otvára, ramená zrovnávajú a pri pravidelnom cvičení sa zbavíte zaoblenia o oblasti hrudnej chrbtice.

Trapeze Table Cadillac

Trapézový stôl, tiež známy ako Cadillac, je jeden z prvých zariadení navrhnutý Josephom Pilatesom počas prvej svetovej vojny v Británii. Trapézový stôl a veža sú všestranné zariadenia, ktoré je možné použiť na výučbu klientov na akejkoľvek úrovni. Umožňuje vykonávať cvičenie v rôznych úrovniach pohybu. Pracovať takým spôsobom, aby bola zaistená svalová rovnováha v hornej a dolnej časti tela, rovnako ako stabilita celého svalového aparátu. Cadillac pripomína trochu mučiaci stroj, ale Vaše telo si ho bude skutočne užívať.

Kontakt:

+421 915 718 746

Adresa:

Hollého 749
905 01 Senica

Otváracie hodiny:

Pondelok-Piatok: 08.30h – 18.30h
Sobota-Nedeľa: zatvorené